Procesy Inwestycyjne
Spis treści:
Partnerzy strategiczni
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
 Przed spisem treści
Newsletter redaguje Agnieszka Ferreira, Project Manager, Procesy Inwestycyjne

Cytowane w newsletterze wypowiedzi relacjonują jedynie punkty widzenia autorów i nie muszę być zgodne z opinią wydawcy.

 Debaty i konferencje
XI międzynarodowa konferencja POWER RING 2015

Szanowni Państwo,

Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym na salę Pod Kopułą oraz śledzącym w Internecie uczestnikom XI Międzynarodowej Konferencji Power Ring 2015.

Wydarzenie to było olbrzymim sukcesem medialnym. Na sali było obecnych ponad 450 osób, a online w konferencji wzięło udział ponad 14 tys. Internautów. W mediach ukazało się kilkadziesiąt artykułów oraz wywiadów. 

Dzięki naszym panelistom oraz aktywnym słuchaczom zadającym trafne pytania konferencja miała bardzo wysoki poziom merytoryczny. Tuż po Nowym Roku na stronie www.proinwestycje.pl ukaże się raport zawierający konkluzje toczących się w sali Pod Kopułą dyskusji. Zostanie on rozesłany do Państwa w osobnej wysyłce. Także już wkrótce także na naszym kanale YouTube ukaże się nagranie video oraz wywiady z prelegentami przeprowadzane w trakcie przerw.

Prosimy śledzić naszą stronę www.proinwestycje.pl, gdzie już wkrótce opublikowany zostanie kalendarz wydarzeń na 2016 rok. 

Jeszcze raz dziękujemy i życzymy wesołych Świąt!

Zespół Procesów Inwestycyjnych

 Gorące tematy w prasie ogólnopolskiej
Kazimierz Kujda nowym prezesem NFOŚiGW

Minister środowiska Jan Szyszko powołał na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdę, doktora nauk technicznych, absolwenta wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Z NFOŚiGW Kujda związany jest od 1998 roku, był dwukrotnie jego prezesem w latach 2000-2002 oraz 2006-2008. Na stanowisku zastąpił Małgorzatę Skuchę, która funkcję prezesa NFOŚiGW pełniła od 2013 roku. 

W drodze otwartego i konkurencyjnego naboru rada nadzorcza wyłoniła także trzech członków zarządu NFOŚiGW. Zastępcami prezesa zostali: Artur Szymon Michalski i Krystian Szczepański (zastępca prezesa w poprzednim zarządzie). Więcej

Alarm smogowy w największych włoskich miastach

W Mediolanie, Turynie i w Rzymie utrzymuje się rekordowy alarm smogowy. W Wiecznym Mieście wprowadzane są ograniczenia w ruchu aut i w centralnym ogrzewaniu. Dodatkowo północ Włoch zmaga się z nietypową o tej porze roku suszą. Według danych włoskiej Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente) normy zawartości szkodliwego pyłu w powietrzu w stolicy Lombardii zostały od stycznia przekroczone 86 razy, podczas gdy według przepisów liczba takich dni w roku nie może być większa niż 35. W Turynie takich dni było w tym roku 73, a w Rzymie 49.

Najbardziej surowe metody walki z zanieczyszczeniem powietrza wprowadzane są w Wiecznym Mieście, gdzie w każdym tygodniu władze starają się zredukować o połowę ruch uliczny. W tym celu wprowadzane są w dni powszednie na zmianę zakazy ruchu na podstawie ostatniej cyfry tablicy rejestracyjnej samochodu. Podczas gdy jednego dnia w godzinach 7.30-12.30 i 16.30-20.30 nie mogą jeździć "parzyści", następnego - "nieparzyści". Za złamanie tego zakazu grozi mandat do 163 euro. Władze włoskiej stolicy przyznają, że ograniczenia w ruchu aut nie wystarczają i dlatego nakazały obniżenie do 18 stopni Celsjusza ogrzewania w budynkach mieszkalnych i w urzędach, a także jego skrócenie z 12 do 8 godzin dziennie. Te restrykcje nie dotyczą natomiast szpitali i szkół. Więcej

Power Ring: energetyce potrzebne są szybkie decyzje

Polska energetyka potrzebuje szybkich decyzji dotyczących kierunku swego rozwoju - uznali w piątek uczestnicy międzynarodowej konferencji Power Ring 2015. Unijna polityka energetyczna i klimatyczna stanowi dla Polski wielkie wyzwanie, bo istnieje obawa, że związane z tym koszty transformacji mogą okazać się dla nas zbyt wysokie. Były przewodniczący PE Jerzy Buzek wyraził opinię, że UE nie odstąpi od swoich ambitnych założeń polityki klimatycznej. "To nie wchodzi w rachubę" - powiedział.

Kraje unijne zgodziły się, że do 2030 roku dokonają redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 roku. Odnosząc się do zakończonego w ub. tygodniu szczytu klimatycznego w Paryżu, Buzek powiedział, że z polskiego punktu widzenia jest niewątpliwym sukcesem, że w konkluzjach szczytu nie padło słowo "dekarbonizacja". To jednak, jak dodał, nie zmienia faktu, że należy zmienić polski przemysł i polską energetykę. "Musimy obronić nasz przemysł, nie pozwolić wyjść mu z Polski. I musimy obronić polski węgiel" - mówił b. premier. Jego zdaniem, to co może pomóc w realizacji tych celów, to innowacje. Więcej

Spalarnia odpadów w Koninie oddana do eksploatacji

Spalarnia odpadów komunalnych w Koninie została w poniedziałek oddana do regularnej eksploatacji. Według założeń obiekt będzie przerabiać 94 tys. ton zmieszanych odpadów rocznie, produkując przy tym energię cieplną i elektryczną. Spalarnia ma być częścią programu porządkującego gospodarkę odpadami subregionu konińskiego. Obejmuje on 36 gmin z powiatów konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego, który łącznie zamieszkuje ok. 376 tys. osób. Zakład będzie produkować 47 tys. MWh energii elektrycznej odprowadzanej do sieci krajowej i 120 tys. GJ energii cieplnej, która trafi do sieci miejskiej. Wystarczy to do oświetlenia 50 tys. mieszkań i zaspokojenia 12 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Konina.

Kontrakt na budowę spalarni podpisano w listopadzie 2012 r. Jego wartość wyniosła ponad 364 mln zł brutto, a inwestycję zrealizowało konsorcjum austriackiej spółki Integral Engineering und Umwelttechnik, którego skład uzupełniały Introl oraz Erbud. Inżynierem kontraktu był Grontmij Polska. Więcej

Pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej na przełomie roku. Rozmowy z Naimskim na finiszu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie powołany do końca br. bądź na początku przyszłego - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Pełnomocnik będzie odpowiadał głównie za spółki przesyłające prąd i gaz. Morawiecki ujawnił też, że on i premier Beata Szydło prowadzą obecnie rozmowy z Piotrem Naimskim, o którym media pisały, że mógłby objąć to stanowisko. Naimski to poseł PiS i b. wiceminister gospodarki. Jako pełnomocnik byłby odpowiedzialny przede wszystkim za nadzór nad dwiema jednoosobowymi spółkami skarbu państwa - PSE i Gaz-Systemem, czyli spółkami odpowiedzialnymi z przesył energii elektrycznej i gazu. Więcej

Zamknięta ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii

Ostatnią w Wielkiej Brytanii głębinową kopalnię węgla kamiennego Kellingley Colliery zamknięto w piątek, kładąc kres przemysłowi wydobywczemu, który mocno odcisnął piętno na społecznej i gospodarczej historii kraju. Po 50 latach działalności kopalni wczesnym popołudniem ostatnia szychta wróciła na ziemię z pokładu na głębokości 800 metrów.

Wraz z zamknięciem kopalni pracę traci ok. 450 osób. W czasach rozkwitu sektora, czyli w latach 20. XX wieku, w wydobyciu węgla kamiennego, jednej z sił napędowych brytyjskiej gospodarki, w blisko 3 tys. kopalń pracowało 1,2 mln ludzi. Zatrudnienie znacząco spadło w drugiej połowie XX wieku wraz ze spadkiem zapotrzebowania na brytyjski węgiel. Wydobycie węgla przestało być rentowne na skutek konkurencji importowanego taniego węgla z takich krajów jak Rosja czy Kolumbia, a także z powodu spadającego popytu krajowego. Rząd ogłosił już, że do 2025 roku zostaną zamknięte najbardziej zatruwające środowisko elektrownie węglowe. Już teraz w Wielkiej Brytanii produkcja energii ze źródeł odnawialnych przewyższa produkcję z węgla kamiennego. 

Historia górnictwa węglowego, niegdyś najważniejszego sektora przemysłowego kraju, jest nieodłącznie związana z ultraliberalnymi rządami premier Margaret Thatcher w latach 80., która zamykała nierentowne kopalnie wbrew gwałtownym protestom górników. Liczne miejscowości związane niegdyś z wydobyciem węgla są do dziś obszarami wysokiego bezrobocia. Więcej

Koniec ważnych badań w reaktorze jądrowym w Świerku

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) zakończyło ostatni etap programu badawczego GAMMA MAJOR (Gamma Heating of Maria and Jules Horowitz Reactor). Efekty przeprowadzonych w Świerku eksperymentów, pomiarów i analiz pomogą zapewnić bezpieczną pracę powstającemu we Francji reaktorowi badawczemu Jules Horowitz Reactor.

Program GAMMA MAJOR realizowany był w latach 2013-2015. Jego główny cel stanowiło opracowanie narzędzia pozwalającego najlepiej określić ilości ciepła, jakie pojawiają się w dowolnie wybranym miejscu reaktora w związku z obecnością promieniowania gamma. Badania dotyczyły zarówno instalacji Jules Horowitz (JHR), jak i polskiej Marii. Kolejnym etapem programu było odtworzenie eksperymentu i jego wyników za pomocą kodu obliczeniowego, który rozwijano dla konstrukcji powstającej w Cadarache. W tym celu dokonano szczegółowych analiz kodów symulujących pracę reaktora i przeprowadzono szczegółowe pomiary wykorzystujące dedykowane instalacje doświadczalne przygotowane przez naukowców z Polski i Francji. Zakończone w reaktorze Maria pomiary stanowiły ostatnią część tego przedsięwzięcia.

- Mamy nadzieję, że opracowane w Świerku urządzenie, które tak dobrze sprawdziło się w naszych ostatnich badaniach, spotka się z zainteresowaniem ze strony operatorów także innych badawczych instalacji jądrowych i już wkrótce znajdzie zastosowanie w kolejnych reaktorach na świecie - wyjaśnia koordynujący pomiary ze strony NCBJ Mikołaj Tarchalski. Więcej

Drugi czerwony alert z powodu smogu w Pekinie

Władze w Pekinie ogłosiły w piątek drugi w historii czerwony alert - najwyższy na czterostopniowej skali - z powodu niezwykle wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Ma on obowiązywać od soboty rano do wtorku w południe czasu lokalnego - poinformowała agencja EFE. W czwartek prognozy pogody zapowiadały, że na północy Chin od piątku pojawi się najgorsza w całym roku fala zanieczyszczonego powietrza. Szacuje się, że skala skażenia będzie jeszcze większa niż ta, która nawiedziła północne Chiny między 6 a 9 grudnia, kiedy w Pekinie obowiązywał pierwszy w historii czerwony alert.

Od momentu rozpoczęcia alertu ograniczony zostanie ruch samochodów (jeździć będzie mogła tylko połowa pojazdów prywatnych - na przemian samochody z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych); obowiązywał będzie zakaz puszczania fajerwerków i rozpalania grillów. Ponadto zalecono zamknięcie szkół i przedszkoli, a dorosłym doradza się rezygnację z aktywności na świeżym powietrzu. Więcej

Ceny prądu będą w 2016 r. niższe

Zatwierdzone 17 grudnia br. przez prezesa URE taryfy dystrybutorów energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawców z urzędu oznaczają, że w 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe od 12 do około 22 złotych, a to oznacza, że średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 złotych netto miesięcznie. Taryfy dystrybutorów Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja spadną średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc., a dla gospodarstw domowych spadną średnio o 2 proc. URE wskazuje, że ceny dystrybucji spadają, mimo że wzrasta zawarty w taryfach dystrybucyjnych składnik jakościowy związany z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, ale za to spada taryfa dystrybucyjna. Regulator podał, że spadek cen dystrybucji udało się uzyskać dzięki optymalizacji kosztów działalności operatorów sieci dystrybucyjnych. Więcej

Pół miliarda na demonstratory nowych technologii

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło 500 mln zł na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie prac rozwojowych, które zwieńczone zostaną stworzeniem demonstracyjnych wersji nowych produktów. Finansowanie odbywa się w ramach programu „Demonstrator”. Dzięki wsparciu z NCBR stawiające na innowacje firmy będą mogły przetestować nowatorskie rozwiązania, których celem jest transfer wyników prac badawczo-rozwojowych do gospodarki, a w efekcie wprowadzenie na rynek nowoczesnych i innowacyjnych technologii, produktów i procesów. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Nabór wniosków będzie trwał od 7 stycznia do 29 lutego 2016 r. Więcej

 
 
Nowi członkowie Rady Nadzorczej Polenergii

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polenergii, które odbyło się 15 grudnia br., powołało dwóch nowych członków Rady Nadzorczej spółki: Dawida Jakubowicza i Oresta Nazaruka. W skład RN wchodzą ponadto: Tomasz Mikołajczak - przewodniczący, Łukasz Rędziniak - wiceprzewodniczący oraz członkowie: Mariusz Nowak, Arkadiusz Jastrzębski oraz Rafał Andrzejewski. Więcej

Będzie smog, będzie darmowa komunikacja w Krakowie

Będzie smog w Krakowie, będzie darmowa komunikacja - zdecydowali radni. Darmowe przejazdy zostaną wprowadzone, jeśli dobowe stężenie zanieczyszczeń pyłowych mierzone o godz. 16 i uśrednione z trzech stacji pomiarowych w Kurdwanowie, Nowej Hucie i przy al. Krasińskiego przekroczy 150 mikrogramów na metr sześc. lub jeśli na jednej z tych stacji przekroczy 200 mikrogramów na metr. sześc. Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu.

Rozwiązanie to zacznie obowiązywać najwcześniej w styczniu. Darmowe przejazdy komunikacją miejską mogą dotyczyć ok. 12 dni w roku, gdy stan powietrza w Krakowie jest fatalny. Jeśli wskaźniki zanieczyszczeń będą przekroczone o godz. 16, darmowa komunikacja zostanie wprowadzona na dobę od północy.

Alarm smogowy w Polsce jest ogłaszany, gdy średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu przekroczy 300 mikrogramów na metr sześc. Przy stężeniu 200 mikrogramów na metr sześc. obowiązuje stan ostrzegawczy. Zdecydowanych działań władz miasta w walce ze smogiem domagają się działacze wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Polskiego Alarmu Smogowego. Więcej

Komisja przyjęła nowelę ustawy o efektywności energetycznej

W październiku br. KE wezwała Polskę do pełnego wdrożenia przepisów dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Miała ona być wdrożona do prawa krajowego już wcześniej, do 5 czerwca 2014 r. Zgodnie z tą dyrektywą państwa członkowskie muszą od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2020 r. osiągnąć określony poziom oszczędności energii. Mają to zrobić za pomocą systemów wspomagających osiągnięcie tej efektywności zarówno w gospodarstwach domowych, transporcie, jak i budynkach przemysłowych. Z tego powodu sejmowa komisja ds. energii i skarbu przyjęła wraz z poprawkami projekt nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Nowelizacja ta pozwoli na działanie w 2016 r. systemu wsparcia dla tej efektywności. Poseł PiS Piotr Naimski twierdzi, że choć jest to "drobna" nowelizacja ustawy z 2011 r., to jej uchwalenie jest konieczne, bo przedłuży kończący się 31 grudnia br. czas działania wsparcia dla podnoszenia efektywności energetycznej. Posłowie proponują, by tego samego dnia weszły w życie znowelizowane przepisy. Więcej

Unijny miks energetyczny coraz mniej węglowy

Eureletric, największe stowarzyszenie branży elektroenergetycznej w Europie, opublikował raport „Pięć wymiarów unii energetycznej”, który zawiera m.in. ocenę sytuacji na rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej w latach 2012-2014. Z raportu wynika, że europejski miks energetyczny staje się coraz mniej węglowy. W latach 2012-2014 produkcja energii elektrycznej w UE-28 spadła z około 3129 TWh do około 3025 TWh. W unijnej produkcji energii elektrycznej w ubiegłym roku udział energii z OZE wyniósł około 28 proc., a dwa lata wcześniej wynosił około 22 proc. Natomiast udział produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych w produkcji tej energii ogółem spadł w latach 2012-2014 z około 48 proc. do około 42 proc. W omawianym okresie udział produkcji energii ze źródeł jądrowych utrzymywał się stale na poziomie około 27 proc. Kategoria produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych obejmuje produkcję energii z węgla kamiennego i brunatnego oraz z gazu i ropy naftowej. W latach 2012-2014 udział energii produkowanej z węgla kamiennego i brunatnego w unijnej produkcji energii ogółem spadł z około 27 proc. do około 25 proc., a energii z gazu z około 19 proc. do około 15 proc. Eureletric wskazuje, że na wielu rynkach wprowadzenie elementów rynku mocy staje się coraz ważniejsze i ocenia, że odpowiednio zaprojektowane rynki mocy są integralną częścią przyszłej struktury. Zdaniem organizacji energetyka konwencjonalna, odnawialna, zarządzanie popytem i magazynowanie energii powinny uczestniczyć w rynkach energii i mocy na równych zasadach. Więcej

 Cytat tygodnia
Henryk Majchrzak, Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych

PSE wielokrotnie wskazywały na potrzebę budowy nowych, konwencjonalnych mocy wytwórczych w Polsce. Obszarem, na którym powinien rozwijać się sektor wytwórczy, jest deficytowa w energię północna część kraju. Podtrzymujemy to stanowisko, co oznacza, że uruchomienie nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka jest z punktu widzenia KSE pożądane, wpłynie bowiem pozytywnie na warunki pracy sieci elektroenergetycznej w rejonie północno-wschodniej Polski, zwiększając niezawodność i stabilność jej pracy. Ponadto nowa jednostka wytwórcza w Elektrowni Ostrołęka poprawi warunki pracy nowego połączenia transgranicznego z systemem litewskim, szczególnie w przypadkach przesyłu mocy na Litwę. 

 Na eko-energetycznym podwórku
Ruszyła największa farma wiatrowa w woj. mazowieckim

GEO Renewables wraz z CEE Equity Partners uruchomiły farmę wiatrową Korytnica o mocy 82,5 MW, która jest największą farmą wiatrową w woj. mazowieckim. Zakończone sukcesem podanie napięcia na stacje 400/110kV Wólka i 110/30kV Pniewnik nastąpiło 16 grudnia o godz. 4:10. Pod napięcie załączono obie stacje wraz z linią napowietrzno-kablową 110kV długości około 27 km oraz linią kablową 400kV łączącą stację 400/110kV Wólka ze stacją 400kV Stanisławów należącą do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Obie stacje wraz z linią 110kV i linią 400kV zostały wykonane przez firmę Electrum z Białegostoku.

Stacje Wólka i Pniewnik wraz z liniami kablowymi oraz transformatorem 400/110kV mocy 160MVA zostały wybudowane w czasie niespełna ośmiu miesięcy od rozpoczęcia prac. Farma wiatrowa Korytnica jest pierwszą farmą wiatrową w Polsce posiadającą wyprowadzenie mocy za pomocą linii kablowej 400kV do sieci PSE i jedną z niewielu w Polsce przyłączanych na tym poziomie napięcia. Wykonawcą prac budowlanych w zakresie infrastruktury budowlanej była firma CJR Polska, na farmie zainstalowano turbiny wiatrowe Vestas. Więcej

Czwarta elektrownia wiatrowa GDF Suez w Polsce

Koncern Engie (dawniej GDF Suez) uruchomił elektrownię wiatrową Dąbrowice o mocy 36 MW. Powstała w powiecie kutnowskim (woj. Łódzkie) i dołączyła do trzech, które w ostatnich latach francuska grupa energetyczna wybudowała w Polsce. Na farmie zainstalowano 13 turbin GE o mocy 2,78 MW każda. Łączna moc Elektrowni Wiatrowej Dąbrowice wynosi 36,14 MW.

GDF Suez planuje kolejne inwestycje w farmy wiatrowe w Polsce. Spółka posiada już przygotowany kolejny projekt, który zgłosi do pierwszej aukcji w nowym systemie wsparcia, jaki zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 r. Ten projekt posiada wszystkie niezbędne pozwolenia i będzie realizowany w miejscowości Klukowo w okolicach Piły w woj. wielkopolskim. Więcej

 Procesy Inwestycyjne - projekty
Postępy projektu SDZP (System Dynamicznego Zarządzania Przesyłem) realizowanego w ramach programu GEKON

Dnia 17 grudnia 2015 roku odbył się pierwszy montaż urządzeń systemu SDZP na linii Robotnicza-Trynek (110kV) należącej do TAURON Dystrybucja S.A. Na przewodach linii wysokiego napięcia zamontowano 6 rejestratorów badawczych, które mierzą następujące parametry:

 • Natężenie prądu
 • Temperatura przewodu
 • Kąt nachylenia przewodu w 3 płaszczyznach
 • Drgania przewodu

Ponadto zamontowano 2 stacje bazowe odpowiedzialne za komunikację pomiędzy rejestratorami badawczymi oraz bazą danych SDZP i rejestrowanie lokalnych parametrów pogodowych, tj.:

 • Temperatura otoczenia
 • Nasłonecznienie
 • Siła wiatru
 • Kierunek wiatru
 • Wilgotność względna
 • Opad
 • Ciśnienie
 • Drgania słupa

Po przeprowadzeniu montażu potwierdzono poprawność spływających danych. W najbliższym czasie na potrzeby weryfikacji modeli obliczeniowych planuje się wykonanie pełnego operatu geodezyjnego opomiarowanych przęseł.

______________________________________________________________________

Projekt jest realizowany przy udziale środków z projektu SDZP dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Gekon”.

                                        

 

Ciąg dalszy postępów projektu SDZP (System Dynamicznego Zarządzania Przesyłem) realizowanego w ramach programu GEKON

dr Zofia Kozyra, Wydział Inżynierii Lądowej,  Politechnika Warszawska

Modelowanie drgań konstrukcji wsporczych

Przeprowadzanie analizy dynamicznej konstrukcji wsporczej linii wysokiego napięcia może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa przesyłu. Konstrukcje wsporcze nie powinny w nadmierny sposób przekazywać drgań z podłoża na przewody ani też na ewentualne urządzenia montowane na słupach służące do monitoringu linii elektroenergetycznych. W celu określenia wpływu oddziaływań typu parasejsmicznego przekazywanych na konstrukcję przez podłoże i wpływu drgań na pracę urządzenia precyzyjnego przygotowywany jest przestrzenny model MES, który jest wykorzystywany w obliczeniach drgań konstrukcji słupów.

Analizowane słupy są modelowane w dwóch wariantach: jako rama przestrzenna o węzłach sztywnych oraz jako konstrukcja ramowo-kratowa. Na wstępnie przeprowadzana jest analiza modalna każdego słupa w wyniku której uzyskuje się częstotliwości i postacie drgań własnych. Następnie przeprowadzana jest analiza drgań wymuszonych przekazywanych przez podłoże. Wymuszenie kinematyczne w postaci przyspieszenia trwającego kilka sekund przykładane jest do podpór słupa.

W wyniku przeprowadzonej analizy dynamicznej uzyskuje się odpowiedź konstrukcji w postaci przebiegów czasowych przyspieszeń, które następnie poddawane są obróbce i otrzymuje się amplitudy przyspieszeń lub prędkości w dziedzinie częstotliwości.

 

Rys.: Wybrane postacie i częstotliwości drgań własnych słupa: pierwsza (f = 1,70 Hz) , druga (f = 2,39 Hz) i trzecia (f = 2,87 Hz).

______________________________________________________________________

Projekt jest realizowany przy udziale środków z projektu SDZP dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Gekon”.

                                        

 Okiem eksperta
Rafał Hajduk, partner w kancelarii Norton Rose Fulbright Piotr Strawa i Wspólnicy

Z uzasadnienia do nowelizacji ustawy o OZE wynika wyraźnie, że jednym z powodów opóźnienia wejścia w życie systemu aukcyjnego wsparcia OZE jest przygotowywanie regulacji w zakresie zasad lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych na lądzie. W ich wyniku może się okazać, że jakaś część projektów, które w obecnych uwarunkowaniach prawnych mogłyby powstać, w nowym otoczeniu regulacyjnym będzie nie do zrealizowania. 

W ostatnich latach z inwestycji w OZE w Polsce wycofywał się głównie kapitał zagraniczny, ale uchwalenie ustawy o OZE zawierającej aukcyjny system wsparcia wzbudziło na powrót duże zainteresowanie tym rynkiem. Obecnie należy się liczyć z tym, że inwestorzy zagraniczni i prywatni znów mogą zmienić swoje plany co do inwestycji w Polsce, gdyż aktualne wydarzenia nie budzą zaufania co do stabilności prawa. Składa się na to kilka rzeczy. Są to m.in.: propozycja nowelizacji ustawy o OZE „za pięć dwunasta”, czyli na dwa tygodnie przed wejściem w życie jej kluczowego rozdziału 4, równoczesne zapowiedzi wprowadzenia być może innych, daleko idących zmian dotyczących niektórych technologii OZE czy zamieszanie i starcie polityczno-prawne dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkie te czynniki budzą obawy o daleko idącą instrumentalizację prawa, co pociąga za sobą brak zaufania do skuteczności i trwałości instytucji i brak przewidywalności regulacji. To nie są zachęty do inwestowania. Wielka szkoda, bo Polska jest nadal krajem na dorobku. Mamy mało rodzimego kapitału i powinno nam zależeć na napływie kapitału z zagranicy. W sektorze energetycznym energetyka odnawialna jest obecnie jednym z nielicznych obszarów, w których możemy liczyć na istotny udział kapitału prywatnego, w tym zagranicznego. 

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energii Odnawialnej

W czwartek wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa posłów PiS. Przewiduje on odroczenie o sześć miesięcy, do czerwca 2016 r., wejścia w życie przepisów dotyczących wsparcia dla małych źródeł OZE i zasad aukcji OZE. Odroczenie to należy wykorzystać na przeprowadzenie gruntownych zmian w przepisach nt. wsparcia polskiej energetyki odnawialnej, gdyż przyjęta w lutym ustawa o OZE jest z gruntu bardzo zła. Polski system aukcyjny zapisany w ustawie jest ewenementem na skalę światową - to kumulacja wszystkich ryzyk. Akt ten powinien być poddany przeglądowi ze względu na różne zagrożenia dla inwestorów, a także ze względu na błędne założenia: miało być tanio, a będzie drogo. Potrzebna jest też pilna nowelizacja gwarantująca bezpieczeństwo inwestycyjne najmniejszym wytwórcom - prosumentom. 

Powyższa wiadomość nie jest informacją handlową w rozumieniu ustawy dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.). Wysyłana jest wyłącznie do prenumeratorów newslettera. Jeśli nie życzą sobie Państwo otrzymywać Naszego newslettera, prosimy o odesłanie pustego maila z informacją NIE lub wypisanie się z listy odbiorców klikając ten odnośnik.

©2014 Procesy Inwestycyjne Sp. z o.o.
ul. Znanieckiego 2/44, 03-980 Warszawa, tel.: +48 22 424-82-00, 424-82-01, tel/fax: +48 22 671-14-80 e-mail: sekretariat@proinwestycje.pl, web: www.proinwestycje.pl